Sigarayı nasıl bıraktım?

Tamamen kendi deneyimlerimden derlediğim, herhangi bir biyolojik ya da psikolojik dayanağı olmayan birkaç maddede yararlı olabileceğini umduğum bazı izlenimlerimi paylaşmak istedim. Sizin serüveninize de bir yararı dokunursa ne mutlu bana.

Sorunun cevabı, özünde “neden başladığımı biliyor muyum” sorusunun cevabında gizli. Hepimizin başlamasında kendine özel sebepler olduğu kesin. Sigarayı bırakmayı denemeden önce ilk önerim, neden başladığınız hakkında kendinizle uzun bir iç muhasebe yapmanız. Belki de vakit harcamanız gereken en önemli adım bu.

Bu konuyu hallettiysek, gelelim bıraktığımız o ilk günden sonra bizi nelerin beklediğine. Baştan uyarayım, güzel şeyler olduğu kadar can sıkan ve sizi zorlayan şeyler de yaşayacaksınız. Bir diğer nacizane tavsiyem, güzel şeylere odaklanmanız.

 

  • Sigarasız geçen zaman sayacı

Sigarayı bıraktım dediğiniz anda, yakın zamanda unutmanız gereken bir sayaç başlamış olacak sizin için. Sigarasız geçen zaman sayacı. İlk başlarda kendinizi motive etmek için bir sayaç tutmanız mantıklı olabilir. Ancak bu sayaca kapılmak, zamanın artışının sizde bir özgüven ve doygunluk hissi yaratmasına sebep olabilir. Ve geçen zaman ve sizde yarattığı bu his size yeterli geldiğinde yeniden sigaraya dönmek isteyebilirsiniz. Belirsiz bir zamanı tutmak yerine, kendinize 1 ay gibi bir süre verin. 1 ayı bitirdiğinizde ise sigarayı bırakmış bir insan olacağınızı aklınıza kazıyın.

 

  • İlk günden itibaren merdivenleri kullanın

Sigarayı bıraktığınız anda, beyniniz size türlü oyunlar oynayacaktır. Bırakmanızın herhangi bir olumlu etkisinin olmadığını ve boş yere böyle bir “hazdan” mahrum kaldığınızı türlü şekillerde size hissettirecektir. Bu dürtüyü yenebilmek için, sigarayı bıraktığınız andan itibaren asansörü bırakıp merdivenlere geçin. Çıkabildiğiniz kata kadar çıkıp kendinizi rahatsız hissettiğinizde, nabzınız çok yükseldiğinde (ki yükselecektir) asansöre binmekte özgürsünüz. Zaman geçtikçe daha çok merdiveni çok daha az zorlanarak çıkabildiğinizi göreceksiniz. Bu da beyninize verilmiş güzel bir cevap olacak.

 

  • Sık sık dillendirin

Sigarayı bırakmak kişinin kendisini ilgilendirdiği kadar, içinde bulunduğu sosyal çevreyi de ilgilendirir. Ofiste kahvenizi alıp balkona çıktığınız, cumartesi akşamı biranızı yudumladığınız arkadaşlarınız için hayat normal akışında devam etmektedir. Onları bu durumdan haberdar etmek ve belirli aralıklarla yinelemek öncelikle sizin olaya inancınızı tazelerken, arkadaşlarınızın ve çevrenizdekilerin de size karşı yaklaşımını değiştirecektir. Örneğin, sigarayı bırakmış olmanız ofiste kahvenizi alıp yine arkadaşlarınızla balkona çıkmanıza ya da haftasonu sahilde biranızı yudumlayıp sohbet etmenize engel değil. Öte yandan sigarayı bırakmış olmak daha gergin ve endişeli olmanıza, dikkatinizin daha kolay dağılmasına ve daha çabuk sinirlenmenize sebep olabilir. Çevrenizdekilerin bunu bilmesi, yanlış anlaşılmaların da önüne geçecektir.

 

  • İlk “Hayır” en zorudur. Ama çok tatlıdır.

Sigarayı bıraktığınızda size gelen ilk “Gel bi’ sigara içelim” teklifini geri çevirmek tahmin ettiğinizden çok daha zordur. Büyük ihtimalle aklınıza ilk gelecek olan, arkadaşınızı kırmamak için sigarayı yarın bırakmaktır. Yarınlar bitmez. Bu yüzden her ne kadar zor olursa olsun, bu teklifi duyduğunuzda Hayır deyin. İlginç bir şekilde kendinizi iyi hissedeceksiniz. Çünkü bu Hayır ile zoru başardınız. Pek çok insan bunu yapamadığı için yıllardır sigarayı bırakamazken, siz başardınız. Helal olsun.

 

  • Kendinizi dinleyin

Sigarayı bırakmak, hem zihinsel hem de fiziksel bir takım değişikliklere yol açar. Sağlığınız ile ilgili edindiğiniz olumlu gelişmeleri hissetmeye çalışın. İlk olarak, daha rahat nefes aldığınızı hissetmeye çalışın örneğin. Aklınıza her geldiğinde derin bir nefes alın. Ve dünkü ile kıyaslayın. O anda yüzünüzde bir gülümseme olacak. Canınız her sigara istediğinde, o gülümsemeyi ve mutluluğu hatırlayın. Bundan mahrum olmaya değer mi?

 

  • Başkalarını dinlemeyin

Eveet, gelelim malum konuya. Çevrenizde her şeyi sizden çok bilen ve sizi sizden iyi tanıyan birileri illa ki vardır. Bunlar en yakın arkadaşlarınız hatta aileniz bile olabilir. Bazen sizi gaza getirmek ve motive etmek için türlü yorumlarda bulunabilirler. “1 aydan sonra herkes yeniden başlıyormuş”, “Sigarasız 1. ayını gör, sana bir karton sigara alacağım(?!)”, “Kandırma kendini, sen bırakamazsın”… Bir de diğerleri var; “Yaa ne iyi ettin, içmediğin her gün senin için çok yararlı. Çok daha rahat nefes alacaksın, bir daha canın hiç istemeyecek. Bak sakın içme bir daha, söz ver bana!” gibi gibi. İkinci örnekte sorun ne diyeceksiniz belki. Sorun şu, hayat sizin hayatınız. Karar sizin kararınız. Ve başarmaya çalıştığınız şey, pek çok insanın başaramadığı bir şey. Bunun üzerine de söz sahibi olan tek kişi sizsiniz. Tüm bu “yapıcı” yorumları bir kenara bırakın. Size böyle bir şey söylendiğinde yalnızca gülümseyin. Siz kendi kendinizi birşeylere ikna edemedikten sonra, başkalarının düşüncelerinde kaybolmak sizi daha iyi bir yere getirmeyecektir. (bence)

 

  • Yapabiliyorsanız spor yapın

Ben aşırı sigara içen biri değildim, günde yarım paketten fazla çok nadir içmişimdir. Ancak obezite sınırında gezinen, genellikle düzensiz ve sağlıksız beslenen biriydim. Hal böyle olunca az sigara içtiğim için az zarar görmek gibi bir bahane benim için geçerli değildi. Kilolu ve sigara içen biriyseniz gece uyurken ya da normal hayatın akışı içerisinde size kendini hissettiren bazı sıkıntılarınız olacaktır. Öncelikle bunların azaldığını hissedeceksiniz. Zayıf ve düzenli – dengeli – sağlıklı beslenen bir sigara içicisine göre, sigarayı bıraktığınızda çok daha net hissedeceksiniz çoğu değişikliği. Tabi ki bunların büyük çoğunluğu fiziksel değişiklikler. Bu arada şunu da belirteyim, kilolu ve sigara içen biri olduğunuz için sigara içtiğiniz süre boyunca insülin direncinizden tutun, iç organlarınızın sağlığına kadar pek çok konuda kendinize çok daha fazla zarar verdiniz. Olsun, telafisi ve tedavisi olduğu sürece hiç bir zaman geç değil.

 

  • 15 Saniye Metodu

Bu kural tamamen benim kendim için uydurduğum bir metot. Metodun adı her ne kadar 15 saniye dese de, böyle bir kısıt yok.

Sigarayı bırakmanızın bir sebebi olduğunu -milyonlarca sebepten biri- varsayıyorum. Bu sebebi sigarayı bırakacağınız gün – daha sonra da yapabilirsiniz- bir kağıda yazın. Ve aynı kağıda sigarayı bırakmanızla ulaşabileceğiniz bir hedefinizi yazın, yoksa belirleyin. Örneğin sigaraya verdiğiniz parayla bir şeyler yapabilirsiniz. Ya da daha manevi hedefler belirleyebilirsiniz. Tamamen size kalmış. Kağıdı hazırladığınızda kağıdın arkasını da sigaranın sizde hissettirdiği kötü hisleri ve size yaşattığı kötü durumları yazmak için kullanacaksınız. Bu kısmı doldurmak çok daha zor olabilir. Çünkü beyniniz sigaranın zararlarını sizden gizlemek için herşeyi yapıyor olacak. Bu bölümü birkaç günde doldurabilirsiniz. Hatta bu kağıdı sigarayı bırakmadan, bırakmayı düşündüğünüz anda yazmaya başlamanız bile iyi olabilir. Bu kağıdı sigarayı bıraktığınız günden sonraki zamanda da istediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. İsterseniz olumlu olan yüzünü resimler ile de süsleyebilirsiniz. Olumsuz kısma resim koymanızı pek önermem. Zira sigaranın üzerinde de resimler var. Ama tercih tamamen sizin.

Kağıdın iki tarafını da hazırladığınızda ve sigarayı bıraktığınız anda, metot işlemeye hazır hale geliyor. Yapacağımız şey ise oldukça basit. Bu kağıdı adınız gibi bilin, ezberleyin, fotoğrafını telefonunuzda taşıyın. Canınız her sigara istediğinde, bir marketin önünden geçerken durup bir paket almak istediğinizde, kasiyer ürünleri okuturken sigaraların olduğu dolabı yan gözle süzdüğünüzde ya da arkadaşınız karşınızda sigara içerken “bir fırt otlanmak” istediğinizde; gözlerinizi kapatıp bu kağıdın olumlu yüzünü düşünün. Kendinize zaman tanıyın. Gözlerinizi açtığınızda eğer hala akıllanmadıysanız, kağıdın olumsuz yüzünü düşünün ve ne için neyi riske attığınızı kendinize hatırlatın. Bir süre sonra bu kağıdı düşünmenize gerek kalmadan beyniniz bu isteğin ne kadar saçma olduğuna ikna olmuş olacak.

 

Bu uygulamayı da şiddetle tavsiye ederim.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.herzberg.easyquitsmoking

 

Devamı gelecek…